З 16 по 22 березня 2025 р старший науковий співробітник лабораторії обміну речовин ім. С.Гжицького, канд. біол. наук Тетяна БУСЛИК та старший науковий співробітник лабораторії молекулярної біології та клінічної біохімії, канд. біол. наук Марія КОЗАК у рамках європейської програми обміну Eurizon Staff Exchange відвідати лабораторію геноміки та біоінформатики Департаменту фармацевтичних наук факультету медицини та наук про життя Латвійського університету (м. Рига, Латвія).
Під час зустрічей з куратором проєкту з Латвійської сторони зав. Лабораторії геноміки та біоінформатики, д-р. біол. наук Наталією Парамоновою було обговорено результати спільного проєкту «Порівняльне дослідження латвійських та українських порід овець за SNP-маркерами, що беруть участь у формуванні господарсько корисних ознак» (грантова програма “Remote Research Grants for Ukrainian Scientists”, підтриманий проєктом EURIZON. Лавтійські колеги ознайомили українських науковців з роботою лабораторії геноміки та біоінформатики та їх сучасним обладнанням, яке застосовується при молекулярно-генетичних дослідженнях. Також поділилися своїм оптимізованими протоколами, які використовуються при екстракції ДНК та при дослідженні однонуклеотидних поліморфізмів у овець. Приємною та дуже корисною була зустріч з засновницею Товариства «Асоціація вівчарів Латвії» - професором, д-р. с.-г. наук Дайною Каріша. Під час розмови з представниками Товариства «Асоціація вівчарів Латвії» на фермі контрольної відгодівлі було обговорено вагомий вплив товариства на розвиток та збереження вівчарства в Латвії. Основна ідея Латвійської асоціації вівчарів (LAAA) полягає у створенні сприятливого середовища для вівчарства та розвиненого вівчарства в Латвії як довгострокового прибуткового сектора, який дозволяє вести екологічно чисте господарство та покращувати якість життя. Протягом вже більше 20 років товариство займається програмами селекції, благополуччям тварин, навчальною, науковою діяльністю, розподіленням підтримки від держави та впродовж цих років сприяло значному зростанню поголів'я племінних овець у своїй країні.
Завдяки програмі Eurizon Staff Exchange науковці інституту біології тварин отримали корисний досвід налагодження міжнародної співпраці. Такий обмін знаннями сприяє впровадженню сучасних наукових методів та підходів в українську сільськогосподарську науку.
Тетяна Буслик та Марія Козак висловлюють щиру подяку за гостинність, плідну співпрацю, підтримку та цінні поради колегам з лабораторії генетики та біотехнології Латвійського університету: зав. лабораторії, д-р. біол. наук Наталії Парамоновій, та провідному науковому співробітник д-р.мед. наук Ілві Трапіній, науковому асистенту Саманті Плавіній та представникам Товариства «Асоціація вівчарів Латвії»: д-р. с.-г. наук Дайні Каріша та директору контрольної станції відгодівлі овець Валдісу Леска. Також висловлюємо велику подяку представникам програми обміну Eurizon Staff Exchange за всебічну та значну підтримку при організації візиту.